lira korbowa
LiraKorbowa.pl
czyli (prawie) wszystko o lirze korbowej
Kanał RSS LiraKorbowa.pl lirakorbowa.pl na facebook soundcloud lirakorbowa.pl lirakorbowa.pl na youtube.com
Koncerty
15-04-2016
Daorientacja w Gdańsku | 14.05.2016
Grande Finale Festiwalu: Daorientacja dla dzieci - koncert muzyki tradycyjnej z opowieściami.. Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, godz. 17 Na lirze: Katarzyna Wińska.
Festiwal literatury dla dzieci, Daorientacja.
Warsztaty
15-04-2016
Warsztaty muzyczno-śpiewacze | 22.04.2016
Kurpiowskie Rozmaitości oraz Andrzej Staśkiewicz (lira) zapraszają na warsztaty do Łomży. 22.04 o godz. 18 ruszają warsztaty w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej "Domek Pastora" w Łomży. Wstęp wolny.
Warsztaty - plakat
Płyty
06-04-2016
"POLAND – PAKISTAN. Music Without Borders"
Karolina Cicha ze swoim zespołem oraz Shafqat Ali Khan z Pakistanu wydaje nową płytę. Płyta to spotkanie dwóch muzycznych kultur tradycyjnych: Europy Wschodniej i Południowej Azji.Płyta ukaże się w 10 czerwca tego roku. Na lirze gra Bart Pałyga znany z takich formacji jak Masala Sound System, Mosaik czy Yerba Mater. Towarzyszy jej także lutnista Mateusz Szemraj.
Płyta
Video
04-04-2016
Prezentacja liry Leszka Pelca
Na filmie sam autor liry - Leszek Pelc - opowiada o instrumencie. Model: lira z płaskim, migdałowym pudłem, wzorowana na XVII-wiecznej teorbie (lutni).
Video
03-04-2016
Lira Sinfonia Leszka Pelca - prezentacja
Video z Europejskiej Nocy Muzeów 2014 - "Kolberg pełen inspiracji" w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie. Koncert był częścią projektu pt. "Kolbergowo - stacja Rzeszów" związanego z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin wielkiego badacza i etnografa. Gra Maciej Bator. Piękna sinfonia o klarownym dźwięku. Porządna lutnicza robota. Polecamy.
Inne
03-04-2016
Budowa liry dziadowskiej - mistrz i uczeń, czyli Paweł Kowalcze uczy Krzysztofa Buska jak zrobić lirę
Ciekawy projekt realizowany przez IMiT. Pomysł zacny, bo ze spotkania dwóch osób, budowniczych instrumentów powstaje coś nowego, nowy instrument. Projekt budowy liry korbowej autorstwa Krzysztofa Buska powstał w ramach III edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.
Indywidualne warsztaty budowy liry korbowej z udziałem Krzysztofa Buska – ucznia i Pawła Kowalcze – mistrza odbyły się w okresie od 7 lutego do 14 grudnia 2014 roku w warsztacie mistrza, w Chabówce.
Zapraszamy do lektury.
Lira dziadowska
tiruliru