lira korbowa
LiraKorbowa.pl
czyli (prawie) wszystko o lirze korbowej
Kanał RSS LiraKorbowa.pl lirakorbowa.pl na facebook soundcloud lirakorbowa.pl lirakorbowa.pl na youtube.com
Video
25-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 24 Szlifowanie tangentów i klawiszy
W tym odcinku pojawią się kwestie związane z naprawą i ustawianiem klawiatury, a dokładnie z szlifowaniem metalowych i drewnianych tangentów, dostosowywaniem i szlifowaniem klawiszy oraz zniwelowaniem efektu podjeżdżania tangentów pod strunę melodyczną w drugiej oktawie. Odcinek skierowany jest przede wszystkim do lutników. #konserwacja
Video
25-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 22 Ustawianie trampetu
W tym odcinku tematem jest ustawianie trampetu. Dowiecie się jak to zrobić, by trampet działał prawidłowo, jakie struny wybrać (rodzaje, grubości), a także na jakie elementy zwrócić uwagę by nie popełnić błędu i cieszyć się graniem.
Video
19-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 18 Stroje liry
W tym odcinku pojawią się ważne kwestie związane ze strojem instrumentu i wyborem strun. Dowiecie się o różnych rodzajach strojów, w jakich można spotkać liry, a w szczególności o stroju klasycznym i Bourbonnais. #lekcja
Video
19-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 17 Guzik
Z tego odcinka dowiecie się jak poradzić sobie z wypadającymi strunami ze strunnika. Kiedy otwory okazują się za duże i struna nam wypada, warto sięgnąć po #patent.
Video
13-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 16 Kapodastry
Z tego odcinka dowiecie się jakie są rodzaje kapodastrów i jakie są między nimi różnice. Będziecie mogli zorientować się jakie są wady i zalety poszczególnych typów.

Podziękowania dla: Barbary Wilińskiej i Antona Koroleva za wypożyczenie lir. Liry z prawcowni kolejno: Staszka Nogaja (lira "Łezka") i z pracowni Barnabiego Waltersa.
Video
10-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 15 Smarowanie osi
Z tego odcinka dowiecie się jak nasmarować oś w lirze, żeby pozbyć się oporów i potencjalnych niechcianych dźwięków i tym samym uzyskać płynność ruchu korby. To ważna umiejętność, zwłaszcza dla początkujących lirników.
#konserwacja
tiruliru