lira korbowa
LiraKorbowa.pl
czyli (prawie) wszystko o lirze korbowej
Kanał RSS LiraKorbowa.pl lirakorbowa.pl na facebook soundcloud lirakorbowa.pl lirakorbowa.pl na youtube.com

Lutnicy polscy
Katarzyna Bednarz
Lutniczka z wykształcenia (dyplom - liry historyczne: gitarowa i lutniowa, 2015 r.). Liry buduje od niedawna, ale z powodzeniem. Ma na koncie instrumenty historyczne (kopie lir barokowych) oraz lirę polską. Zajmuje się też renowacją instrumentów.

Kontakt:
Katarzyna Bednarz
Kobylanka 379
38-303 Kobylanka
tel. 510 112 632
Galeria lutnika:
Krzysztof Busk
Wykonuje głównie instrumenty dęte, sympatycznie fujarki z bzu i instrumenty z pojedynczym stroikiem. W tej chwili rozszerza działalność o budowę dud i lir korbowych. Budowy lir uczył się od Lucjana Kościółka i Staszka Nogaja oraz Pawła Kowalcze. Brał udział w ciekawym projekcie wraz z tym ostatnim lutnikiem. W ramach III edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” zbudował lirę dziadowską.

Kontakt:
Krzysztof Busk
Sulejkowska (Grochów)
Warszawa
Tel: 509 232 512
Krzysztof Choruta
Lutnik - twórca ludowy rzeźbiarz. Od wielu lat zajmuje się budową lir korbowych, oraz rekonstrukcją instrumentów dawno zapomnianych. Liry są jego domeną. Zbudował wiele typów lir, od tych prostych z dwoma strunami zwanych lirami dziadowskimi, do bardzo zaawansowanych lir lutniowych, posiadających 3-4 struny melodyczne wiele burdonów oraz struny trampetowe.

Kontakt:
Krzysztof Choruta
Sokołów Podlaski
tel. 501 840 499
Galeria lutnika:
Dominik Dembiński
Buduje instrumenty historyczne. Gra w zespole Rocal Fuza, który zajmuje się muzyką średniowieczną.

Kontakt:
Dominik Dembiński
tel: 504 962 727
Lucjan Kościółek
Lutnik - samouk, ale bardzo zdolny. Uczeń Stanisława Wyżykowskiego. Swoją przygodę z lutnictwem rozpoczął w 2009 roku. Wtedy też poznał Mistrza Wyżykowskiego. Buduje liry, skrzypce, viole da gamby, surdynki oraz zajmuje się renowacją instrumentów.
Modele - od najprostszych (3- strunowych) do indywidualnych zamówień.

Link do prezentacji lir:
https://www.youtube.com/user/lucjankos/</div>

Kontakt:

Lucjan Kościółek

Krasne k. Rzeszowa

tel. 603 851 563
Galeria lutnika:
Paweł Kowalcze
Lutnik i nauczyciel, mieszkający w Chabówce. Absolwent klasy lutniczej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (1992) z tytułem mgr Sztuki Lutniczej oraz klasy lutnictwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (1987). Uczeń profesorów lutnictwa: W. Kamińskiego, A. Lapy, A. Krupy, H. Harajdy, P. Cieślaka, Baranowskiego, J. Lacka, S. Marduły.

Współrealizował ciekawy projekt organizowany przez IMiT, czyli budowę liry dziadowskiej. Jako mistrz uczył Krzysztofa Buska jak profesjonalnie wykonać taką lirę. Świetna sprawa!

Wraz z bratem bliźniakiem prowadzą pracownię lutniczą.

Kontakt:
34-720 Chabówka 251
woj. malopolskie
Tel. 78 23 82 546
Andrzej Król
Z wykształcenia rzeźbiarz. Buduje instrumenty o menzurze wiolonczeli (liry 3-ktawowe) i skrzypiec (Trapez). Główną ideą twórczą jest napięcie - jako jeden z najważniejszych elementów instrumentu. Modele to Wspaki i Kije.

Modele:
Symfonia - lira bazująca na średniowiecznej formie
Wspak - 3-oktawy i 2,5-oktawowy (nowość)
Trapez - lira sopranowa, 2 struny melodyczne, 2 struny burdonowe, 1 trampet, specjalne zawieszenie, strój D


Kontakt:

Andrzej Król

Warszawa
Galeria lutnika:
Jan Malisz
Budowy lir uczył się od Stanisława Wyżykowskiego, od którego przejął kilka elementów konstrukcyjnych (pudło rezonansowe, klawisze, tangenty). Wykonuje instrumenty według indywidualnego zamówienia. W większości buduje instrumenty tradycyjne. Liry wykonuje szybko, bo w jeden miesiąc. Są to proste modele, np. sinfonia z 3 strunami lub liry o prostokątnym lub trapezowym pudle, skala 2 -oktawy.

Oprócz lir wykonuje także: barabany, bębny obręczowe, fidele, lutnie, nyckelharpy, suki biłgorajskie, fujary, moraharpy, skrzypce i wiele innych instrumentów.

Kontakt:
Jan Malisz
Pracownia Instrumentów
Męcina Mała 57
38-307 Sękowa
tel. 183518926 lub 604417521

Galeria lutnika:
Radosław Malisz
Lutnik, twórca gitar basowych i lir korbowych. Prowadzi pracownię Knys. Nie boi się eksperymentów. Jego instrumenty mają charakterystyczny wygląd, poprzez nawiązanie do gitary basowej i wykorzystanie ciekawych rodzajów drewna. Wykonuje liry elektroakustyczne. Lutnik wykonuje też liry na indywidualne zamówienie. Można u niego znaleźć liry dla leworęcznych.

Kontakt:
Adres:
Okulickiego 2
Gorlice
791 156 279
Stanisław Nogaj
Jest uczniem Stanisława Wyżykowskiego, przez prawie trzy lata zdobywał umiejętności budowy lir i innych instrumentów u Mistrza. Liry buduje od 2001 roku, oprócz tego gra na lirze, jest pedagogiem. Od 2003 roku prowadzi własną pracownię. Modele lir to od najprostszych dziadowskich do lir współczesnych - elektroakustycznych.

Modele:
Cello - lira tenorowa, 3 oktawy
Santiago - 2 oktawy, możliwość wybrania 2 - 4 strun melodycznych orz 2- 3 strun burdonowych/ trampetowych, klawiatura chromatyczna
Łezka - 2 oktawy, 2 struny melodyczne, 2-3 struny burdonowe, 1-2 struny trampetowe. Bardzo elegancki model.
Gitarowa - 2 oktawy, 2 struny melodyczne, 2 struny burdonowe, 1-2 struny trampetowe
Pielgrzymia - 2, oktawy, 2 struny melodyczne/ burdonowe, 1-2 struny trampetowe, lira o bardzo ciekawym kształcie "rozciągniętego" trapezu
Lutniowa - 2 oktawy, 2 struny melodyczne/burdonowe, 1-2 struny trampetowe, elegancki model wzorowany na barokowych lirach lutniowych

Więcej informacji o modelach i zdjęcia:
http://www.lirakorbowa.com/pl/galeria.php

Elektronika:
Dostępny jest czterokanałowy przedwzmacniacz, dwa pick-up'y na podstawku oraz po jednym na podstawku dla strun burdonowych i trampetowych.
Szczegóły: http://www.lirakorbowa.com/pl/elektronika.php

Kontakt:
Stanisław Nogaj

36-200 Brzozów

Stara Wieś 746a 

tel.: 609 034 041
Galeria lutnika:
Leszek Pelc
Wykonuje instrumenty historyczne i rekonstrukcje nie tylko liry (symfonie i inne modele wzorowane na średniowiecznych), ale także fidel, rebek, rebab, harfy, psalteria, citole, gwizdki kościane, fletnie wikińskie i wiele innych. Prowadzi swoją pracownię: Caelo Et Serra. Lutnika można znaleźć w sieci jako Leszek Czarny.

Zapraszamy do obejrzenia fimów lutnika:

Kontakt:
Nockowa 180
39-124 Iwierzyce
woj. podkarpackie
Andrzej Staśkiewicz
Rzeźbiarz i budowniczy instrumentów (od 2000 r.), prowadzi warsztaty dla dzieci, muzyk-samouk. Wykonuje proste liry w stylu dziadowskiej, z trzema strunami (1 melodyczna, 2 struny burdonowe).

Oprócz tego wykonuje różne rodzaje instrumentów smyczkowych ( instrumenty: surdynka basetla, skrzypce diabelskie, fidel, rebek, suka biłgorajska, moraharpa) a także instrumenty dęte i perkusyjne.

Kontakt:
Andrzej Staśkiewicz
ul. Prusa 1
07-420 Kadzidło
tel. (29) 761-83-85
Galeria lutnika:
Stanisław Wyżykowski
Jest ojcem liry korbowej w Polsce, dzięki swoim staraniom ten instrument pojawił się na nowo nie tylko na Podkarpaciu, z którego pochodzi pan Stanisław, ale w całej Polsce. Od lat 60' tych buduje liry. Zbudował kopię organistrum oraz lirę basową.
Główne modele to lira gitarowa i wiolonczelowa, w ostatnich czasach powstają liry z trapezowym pudłem rezonansowym.

Liry mają zwykle 4 struny - 2 melodyczne i 2 burdony. Są to liry polskie, czasem bardzo ciekawie zdobione, z inkrustacjami. Klawisze są półokrągłe, a tangenty drewniane - klasyczne.

Kontakt:
Stanisław Wyżykowski
36 – 213 Haczów 804

woj. podkarpackie

tel. + 48 13 439 13 69
Galeria lutnika:
tiruliru