lira korbowa
LiraKorbowa.pl
czyli (prawie) wszystko o lirze korbowej
Kanał RSS LiraKorbowa.pl lirakorbowa.pl na facebook soundcloud lirakorbowa.pl lirakorbowa.pl na youtube.com

Lirnicy
Patrick Bouffard - Francja
Lirnik i kompozytor. Naukę gry na lirze rozpoczął wcześnie (jak na ogól linków) bo w wielu 12 lat! Zainspirowany francuską lirą (Bourbonnaise) kontynuuje w swoich działaniach tradycję wykonawstwa muzyki muzyki z Centralnej Francji: z Burbonii (fr. Bourbonnais) i Owerni (fr. Auvergne).

Współtworzył takie zespoło jak: Trio Patrick Bouffard, Les Vielleux du Bourbonnais, La Chavannée de Montbel.
Galeria lirnika:
Laurence Bourdin - Francja
Lirniczka i kompozytorka. Gra na elektroakustycznej lirze. Naukę gry na na tym instrumencie rozpoczęła w wieku 13 lat w swojej wsi Périgord. Pobierała lekcje u wielu uznanych lirnków (Michel Lemeur, Maxou Heitzen Gilles Chabenat Valentin Clastrier Pascal Lefeuvre). Od 1996 roku grała w Viellistic Orchestra wykonując muzykę średniowieczną, renesansową, współczesną oraz arabsko-andaluzyjską.

W 1998 roku stworzyła grupę Acoustic Quartet Kashmir - połączenie jazzu, rocka i muzyki tradycyjnej.

Jej główną osią zainteresowań jest muzyka elektroakustyczna.
Obecnie zajmuje się firmą Grain de Son - promującą właśnie elektroakustyczną lirę.
Galeria lirnika:
Giordano Ceccotti - Włochy
Lirnik i lutnik. Od 1999 roku zajmuje się rekonstrukcjami lir i innych historycznych instrumentów. Współpracował z zespołem Ensemble Micrologus. Wykonuje muzykę dawną, studiował lirę we Włoszech. Prowadzi warsztaty gry na sinfonii.

Więcej na temat jego działalności lutniczej tutaj: http://lirakorbowa.pl/lutnik/W%C5%82ochy/51/Giordano_Ceccotti
Matthias Loibner - Austria
Wirtuoz liry korbowej. Austriak. Gra na lirze od ponad 20 lat. Studiował kompozycję, jazz i dyrygenturę. Porzucił studia dla liry. W 1994 roku zdobyć pierwszą nagrodę na prestiżowym konkursie Concours des vielles et cornemuses w St. Chartier (Francja). Jest (wraz z Riccardo Delfino) autorem podręcznika podstawowej gry na lirze korbowej w języku niemieckim - pt. Drehleier spielen. Prowadzi warsztaty w wielu krajach europejskich, a także w Japonii i Australii.

Wykonuje muzykę barokową. Współpracował z Ensemble Baroque de Limoges, czy Ricardo Delfino. Inspiruje się muzyką tradycyjną zwłaszcza bałkańską czego owocem jest chociażby współpraca z Sandy Lopicic Orkestar.

Kilkukrotnie występował w Polsce.
Galeria lirnika:
Przemysław Ostrowski - Polska
Lirnik i śpiewak. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Zajmuje się muzyką dawną oraz tradycyjną. Podczas wyjazdów na Ukrainę i eksploracji kolbergowskich zapisów nieustannie poszerza swój repertuar, który niegdyś wykonywali wędrowni dziadowie. W grudniu 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku brał udział w prawykonaniu koncertu "Pod betlejemską gwiazdą", jako lirnik, śpiewak i narrator, gdzie lirze korbowej towarzyszyła orkiestra symfoniczna. W październiku 2015 r. wspólnie z klawesynistą Maksymem Zajączkiewiczem współtworzył koncert Vanitas vanitatum - Pieśni o marnościach tego świata, w najstarszym zachowanym wnętrzu w Gdańsku - Piwnicy Romańskiej.
Clare Salaman - USA
Multinstrumentalistka i kompozytorka, gra na skrzypcach, także barokowych, lirze korbowej, nyckelharpie, średniowiecznej violi, rebeku, skrzypcach hardanger i na akordeonie
Krzysztof Szmytke - Polska
Skrzypek, altowiolista, mandolinista i lirnik posiadający duży dorobek artystyczny. Koncertujący w kraju i na świecie z różnymi zespołami i gwiazdami estrady tj. Anna Treter, Beata Rybotycka, Magda Steczkowska, Jacek Wójcicki, Tadeusz Krok, Andrzej Garczarek, Robert Kasprzycki, Artur Gadowski, Janusz Radek, Grzegorz Tomczak, Jacek Zieliński. Na co dzień współpracuje z muzykami wywodzącymi się z nurtu: jazz, swing, pop, folk, rock, muzyka celtycka, piosenka autorska i poetycka. Aranżer, kompozytor, muzyk studyjny biorący udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych i nagraniach płyt CD.
Galeria lirnika:
Vidor Török - Węgry
Muzyk, kompozytor, multi-instrumentalista. Jego głównym instrumentem jest lira korbowa. Specjalizuje się w muzyce świata, muzyce folkowej. Fascynują go brzmienia z rejonów bałkan i bliskiego wschodu, co przejawia się bezpośrednio w tworzonych przez niego muzycznych aranżacjach. Gra ponadto na taki instrumentach jak zurna, coboz, dudy, harmonium, buzuki, ney. Jest frontmanem zespołu muzyki dawnej Szelindek.

Galeria lirnika:
tiruliru