lira korbowa
LiraKorbowa.pl
czyli (prawie) wszystko o lirze korbowej
Kanał RSS LiraKorbowa.pl lirakorbowa.pl na facebook soundcloud lirakorbowa.pl lirakorbowa.pl na youtube.com

Lirnicy
Maciej Bator - Polska
Muzyk, multiinstrumentalista, lirnik, kantor, wędrowny śpiewak, współzałożyciel Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli, organizator Podkarpackich Spotkań Lirników. Specjalizuje się w grze na średniowiecznych instrumentach, m.in.: lirze korbowej (symphonia) oraz citola.

Umiejętności doskonalił podczas licznych kursów i warsztatów, m.in. u znawcy kurpiowskiego śpiewu tradycyjnego Adama Struga, wirtuozów liry korbowej Matthiasa Loibnera (Austria) i Macieja Cierlińskiego, mistrza śpiewu średniowiecznego Marcela Peresa (Ensemble Organum - Francja), wybitnego praktyka chorału gregoriańskiego Marcina Bornusa-Szczycińskiego oraz muzykologa i badacza specjalizującego się w wykonawstwie muzyki średniowiecznej oraz tradycji ustnej Patrizii Bovi (Ensemble Micrologus - Włochy). Poznał również tajniki śpiewu amerykańskiej tradycji u Tima Eriksena.
Galeria lirnika:
Patrick Bouffard - Francja
Lirnik i kompozytor. Naukę gry na lirze rozpoczął wcześnie (jak na ogól linków) bo w wielu 12 lat! Zainspirowany francuską lirą (Bourbonnaise) kontynuuje w swoich działaniach tradycję wykonawstwa muzyki muzyki z Centralnej Francji: z Burbonii (fr. Bourbonnais) i Owerni (fr. Auvergne).

Współtworzył takie zespoło jak: Trio Patrick Bouffard, Les Vielleux du Bourbonnais, La Chavannée de Montbel.
Galeria lirnika:
Laurence Bourdin - Francja
Lirniczka i kompozytorka. Gra na elektroakustycznej lirze. Naukę gry na na tym instrumencie rozpoczęła w wieku 13 lat w swojej wsi Périgord. Pobierała lekcje u wielu uznanych lirnków (Michel Lemeur, Maxou Heitzen Gilles Chabenat Valentin Clastrier Pascal Lefeuvre). Od 1996 roku grała w Viellistic Orchestra wykonując muzykę średniowieczną, renesansową, współczesną oraz arabsko-andaluzyjską.

W 1998 roku stworzyła grupę Acoustic Quartet Kashmir - połączenie jazzu, rocka i muzyki tradycyjnej.

Jej główną osią zainteresowań jest muzyka elektroakustyczna.
Obecnie zajmuje się firmą Grain de Son - promującą właśnie elektroakustyczną lirę.
Galeria lirnika:
Giordano Ceccotti - Włochy
Lirnik i lutnik. Od 1999 roku zajmuje się rekonstrukcjami lir i innych historycznych instrumentów. Współpracował z zespołem Ensemble Micrologus. Wykonuje muzykę dawną, studiował lirę we Włoszech. Prowadzi warsztaty gry na sinfonii.

Więcej na temat jego działalności lutniczej tutaj: http://lirakorbowa.pl/lutnik/W%C5%82ochy/51/Giordano_Ceccotti
Aleksandra Gronowska - Polska
Wokalistka, aktorka, twórca sztuk wizualnych. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1996-2003 aktorka w teatrze Stajnia pegaza. Od 2003 związana z wieloma projektami, zespołami teatralnymi i muzycznymi, takimi jak: Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice (PL), Kantieri Teatrali Koreja (IT), Jubilo (PL), Interkunst (DE), Gliniane Pieśni (PL), Mercury Theatre (GB), Orkiestra Muzyki Świata w NFM (PL), Teatr Nowy w Słupsku (PL) i wiele innych.

Występowała na scenach m.in. w Nowym Jorku, Moskwie, Rzymie, Mediolanie, Berlinie, Londynie i większości miast w Polsce. Laureatka indywidualnych nagród aktorskich: Nagroda dla Najlepszej Aktorki za spektakl „La Parola Padre” na Mittelfest Festival 2014 (IT) oraz na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Apollon 2012 w Albanii.

Obecnie współzałożycielka i wokalistka w zespole KOSY z Wrocławia, pedagog głosu i działań teatralnych przy projekcie Jubilo (działającym przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz Zakładzie Karnym we Wrocławiu). Prowadzi też zajęcia wokalne „Straszny Chór” na Nadodrzu. Gra na lirze z pracowni Stanisława Wyżykowskiego.
Robert Jaworski - Polska
Gra na polskiej lirze korbowej wykonanej przez Stanisława Wyżykowskiego, którą rozbudował m.in o dodatkową klawiaturę. Muzyk tworzący takie zespoły jak Żywiołak, Delira & Kompany, Loopus Duo, ich troLe. Jego lirę usłyszec można m.in w grze Wiedźmin czy World of tanks. Wykonuje też muzykę solo na lutni w projekcie Roberto Delira.rekonstrukcja / destrukcja. Na potrzeby projektu Delira & Kompany wskrzesił też do formy smyczkowej chordofon gdański zwany jako "gęśla gdańska"
Galeria lirnika:
Matthias Loibner - Austria
Wirtuoz liry korbowej. Austriak. Gra na lirze od ponad 20 lat. Studiował kompozycję, jazz i dyrygenturę. Porzucił studia dla liry. W 1994 roku zdobyć pierwszą nagrodę na prestiżowym konkursie Concours des vielles et cornemuses w St. Chartier (Francja). Jest (wraz z Riccardo Delfino) autorem podręcznika podstawowej gry na lirze korbowej w języku niemieckim - pt. Drehleier spielen. Prowadzi warsztaty w wielu krajach europejskich, a także w Japonii i Australii.

Wykonuje muzykę barokową. Współpracował z Ensemble Baroque de Limoges, czy Ricardo Delfino. Inspiruje się muzyką tradycyjną zwłaszcza bałkańską czego owocem jest chociażby współpraca z Sandy Lopicic Orkestar.

Kilkukrotnie występował w Polsce.
Galeria lirnika:
Przemysław Ostrowski - Polska
Lirnik i śpiewak. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Zajmuje się muzyką dawną oraz tradycyjną. Podczas wyjazdów na Ukrainę i eksploracji kolbergowskich zapisów nieustannie poszerza swój repertuar, który niegdyś wykonywali wędrowni dziadowie. W grudniu 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku brał udział w prawykonaniu koncertu "Pod betlejemską gwiazdą", jako lirnik, śpiewak i narrator, gdzie lirze korbowej towarzyszyła orkiestra symfoniczna. W październiku 2015 r. wspólnie z klawesynistą Maksymem Zajączkiewiczem współtworzył koncert Vanitas vanitatum - Pieśni o marnościach tego świata, w najstarszym zachowanym wnętrzu w Gdańsku - Piwnicy Romańskiej.
Malwina Paszek - Polska
Muzyk, multuiinstrumentalistka (lira korbowa, akordeon, altówka, karimba, cytra, fortepian), śpiewaczka, zajmująca się muzyką tradycyjną od wielu lat.

Podczas studiów na poznańskiej Akademii Muzycznej, pracę licencjacką i magisterską poświęciła problematyce muzyki na lirę korbową. Praca licencjacka dotyczyła transkrypcji utworów Vivaldiego na ten instrument, natomiast praca magisterska odnosiła się do muzyki współczesnej. Wykonuje na lirze muzykę tradycyjną, współczesną i barokową. Komponuje muzykę do przedstawień teatru lalek dla dzieci.

Chętnie współpracuje z kompozytorami muzyki współczesnej. Podczas 42 edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" wykonywała (śpiew tradycyjny) wraz z orkiestrą "Amadeus" utwór Barbary Kaszuby pt. "Głosy gór". Ten sam utwór wykonała z orkiestrą Filharmonii Bydgoskiej rok później w 2013 r. Brała udział w Festiwalu Kody w Lubinie [wykonanie Zagubionego Ogniwa Lidii Zielińskiej, lira korbowa]. Wykonała dwie kompozycje Szymona Godziemby-Trytka: “Pieśni Leśne” [TrillMe Festiwal, Poznań 2016, lira korbowa i śpiewokrzyk] i w 2017 “Etnos” w Tarnowie [śpiewokrzyk] oraz "Kantatę Wygnanych" [2017] Piotra Klimka [śpiewokrzyk i lira korbowa].

Galeria lirnika:
Clare Salaman - USA
Multinstrumentalistka i kompozytorka, gra na skrzypcach, także barokowych, lirze korbowej, nyckelharpie, średniowiecznej violi, rebeku, skrzypcach hardanger i na akordeonie
Krzysztof Szmytke - Polska
Skrzypek, altowiolista, mandolinista i lirnik posiadający duży dorobek artystyczny. Koncertujący w kraju i na świecie z różnymi zespołami i gwiazdami estrady tj. Anna Treter, Beata Rybotycka, Magda Steczkowska, Jacek Wójcicki, Tadeusz Krok, Andrzej Garczarek, Robert Kasprzycki, Artur Gadowski, Janusz Radek, Grzegorz Tomczak, Jacek Zieliński. Na co dzień współpracuje z muzykami wywodzącymi się z nurtu: jazz, swing, pop, folk, rock, muzyka celtycka, piosenka autorska i poetycka. Aranżer, kompozytor, muzyk studyjny biorący udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych i nagraniach płyt CD.
Galeria lirnika:
Vidor Török - Węgry
Muzyk, kompozytor, multi-instrumentalista. Jego głównym instrumentem jest lira korbowa. Specjalizuje się w muzyce świata, muzyce folkowej. Fascynują go brzmienia z rejonów bałkan i bliskiego wschodu, co przejawia się bezpośrednio w tworzonych przez niego muzycznych aranżacjach. Gra ponadto na taki instrumentach jak zurna, coboz, dudy, harmonium, buzuki, ney. Jest frontmanem zespołu muzyki dawnej Szelindek.

Galeria lirnika:
tiruliru