W ramach III Podkarpackiego Spotkania Lirników na koniec zabrzmią liry zespołowo. Zapraszamy na koncert lirników, będący uwieńczeniem spotkania i warsztatów w Jabłonicy Ruskiej. W programie koncertu muzyka dawna, tradycyjna, folkowa, dziadowska, nie zabraknie również niespodzianek i nowinek technicznych z dziedziny liry korbowej. Korbą zakręcą Mistrz Stanisław Wyżykowski, Maciej Harna, Maciej Bator, Stanisław Nogaj i uczestnicy warsztatów. Koncert poprzedzi msza święta o godz. 16.00 z udziałem lirników.
Kościół pw Św. Michała Archanioła i Św. Anny w Dydni, godz. 17
Stanisław Wyżykowski, ojciec liry w Polsce pojawi się na III Podkarpackim Spotkaniu Lirników w Dolinie Sanu. Będzie to nie tylko spotkanie z budowniczym lir, ale także możliwość konsultacji w sprawie instrumentu. Na spotkanie trzeba się zapisać. Kontakt: warsztaty@voxangeli.pl lub tel. 608 366 444
W ramach III Podkarpackiego Spotkania Lirników w Dolinie Sanu dr Bartosz Gałązka opowie o pieśniach dziadowskich znanych na Podkarpaciu. Gospodarstwa Agroturystyczne Jabłonica Ruska, 3 lipca, godz. 10
Kujawska Atlantyda to projekt Justyny Piernik i przyjaciół. Na lirze zagra Janusz Prusinowski. W programie znajdą się pieśni obrzędowe, liryczne, taneczne, przyśpiewki, zabrzmią kujawiaki, chodzone i oberki instrumentalne. W realizacji tego przedsięwzięcia wezmą udział również muzycy zespołów Janusz Prusinowski Kompania i Warszawa Wschodnia.
Koncert odbędzie się w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, godz. 19
Podczas jubileuszowego 50. Konkursu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się Jarmark, na którym będzie można kupić m.in. liry od Lucjana Kościółka i Andrzeja Staśkiewicza. Będą też inne instrumenty. Szczegóły w linku. Zapraszamy od godz 12 do wieczora!
Opowiada: Szymon Góralczyk [Karawana Opowieści], gra (lira korbowa, talerz na smyczku) i śpiewa Malwina Paszek. Pojawią się tradycyjne pieśni białoruskie oraz muzyka skomponowana do baśni. Poznań, Street Cafe, godz. 19
Jacek Hałas wystąpi 5 lipca podczas festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Zapraszamy do klubu Strefa przy ul. Św. Tomasza 31 o godz. 23:30. Będzie lira i tradycyjne pieśni.
W ramach 50. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w sobotę 25.06 pojawią się spotkania i wykłady na temat liry korbowej. 9 Klub Tyndyryndy.
Wstępny program Klubu w Muzeum:
sobota, Rynek 19
11.00 - film z Taboru Wielkopolskiego oraz spotkanie z muzykantami Biskupiańskimi
12.00 - wykład prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Zbigniewa Jerzego Przerembskiego "Lira korbowa w Polsce - źródła i zbiory muzealne"
13.00 - wykład prof. Uniwersytetu UMK w Toruniu Piotra Grochowskiego "Przypadek polski - lirnik domniemany i dziad stylizowany"
14.00 - spotkanie z Natalią Serbiną - lirniczką i muzykologiem z Kijowa
Organizatorzy Klubu w Muzeum: Fundacja Numinosum oraz Akademia Muzyków Wędrownych i Akademia Kolberga.