lira korbowa
LiraKorbowa.pl
czyli (prawie) wszystko o lirze korbowej
Kanał RSS LiraKorbowa.pl lirakorbowa.pl na facebook soundcloud lirakorbowa.pl lirakorbowa.pl na youtube.com

    
Zespoły - gatunek: muzyka polska
Monodia Polska - Polska
Zespół śpiewaczy założony i prowadzony przez Adama Struga. Muzycy śpiewają a capella lub z towarzyszeniem liry (Mateusz Kowalski, Janusz Prusinowski), kotłów (Jakub Korona), instrumentów dętych (Wojciech Lubertowicz), organów (Jacek Zembrowski).

Repertuar: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory ludowe religijne, wszystkie śpiewane wyłącznie jednogłosowo.

Zespół posługuje się skalami wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze.

Teksty pochodzą ze Śpiewnika Pelplińskiego (1861), liczącego 1102 pieśni na cały rok liturgiczny. Średniowieczne anonimy, sąsiadują tu z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Bolesławiusza, Trembeckiego, Żabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpińskiego.

Świecką część repertuaru Monodii Polskiej stanowią pieśni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne.
Royber Buda - Polska
Kwartet grający muzykę na pograniczu jazzu, folku z domieszką nowych technologii. Podstawę stanowią pieśni tradycyjnie, wielkopolskie, jak i zagraniczne z Ukrainy czy Białorusi.

Skład:
Emma Kluczyńska - piano, wokal
Kacper Grzanka - trąbka, skrzypce, elektronika, wokal
Malwina Paszek - lira korbowa, looper, wokal
Maciej Mustafa Giżejewski - instrumenty perkusyjne, wokal
Vox Angeli - Polska
Barbara Bator - śpiew
Maciej Bator - lira korbowa, citola
Wojciech Litwińczuk - śpiew

Wszystko zaczęło się przed laty od liry z Pracowni Leszka Pelca, takiej prostokątnej, orzechowej skrzyneczki z korbką. Potem okazało się że ta lira to symphonia i została wykonana według wzorca zaczerpniętego z Cantigas de Santa Maria z XIII w.
Tak rozpoczęła się bardzo zakręcona przygoda dla Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli z Rzeszowa.

Ponadto:
Barbara Bator organizuje także warsztaty lirnicze (Wędrowny Uniwersytet Korbowy) i spotkania związane z kulturą ludową Podkarpacia.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/ZakreceniKorba/
tiruliru