lira korbowa
LiraKorbowa.pl
czyli (prawie) wszystko o lirze korbowej
Kanał RSS LiraKorbowa.pl lirakorbowa.pl na facebook soundcloud lirakorbowa.pl lirakorbowa.pl na youtube.com
Na co zwrócić uwagę kupując pierwszą lirę?
Najważniejsze to, żeby lira miała chromatyczną klawiaturę, 2 oktawy, min. 2 struny melodyczne, 2 burdony, albo m.in. jeden burdon i jedna struna trampetowa. Ważne też żeby drewno było odpowiednie (tak rodzaje jak w instr. smyczkowych).

Koło najlepiej żeby było centrum z drewna a zewnątrz (jak fornir) z tworzywa, ewentualnie fornir ze sklejki. Podstawek musi być delikatny, lutniczy. Idealny to z regulacją.

Warto się zastanowić przed zamówieniem instrumentu, czy interesuje nas opcja tylko akustyczna lub też elektro-akustyczna.

Tangenty - od jakiegoś czasu weszły (w końcu) tangenty słupkowe. W środku zrobione z metalu na zewnątrz mają otoczkę z plastiku.
Dają świetny dźwięk i są bardzo plastyczne. Można nie tylko ustawić tangent w "lewo/ prawo" (strojenie) ale też "przód/tył" - co pozwala na ustawienie poziomu nacisku na strunę. Po prostu rewelacja!

Inna ważna rzecz to klucze. Odradzam kołki - takie jak w skrzypcach czy wiolonczeli -są oporne, struna ma duży skok - jest to bardzo nieprzyjemne przy strojeniu. Najlepsze są klucze podobne do gitarowych. No i najważniejsze - najlepiej wypróbować instrument przed zakupem, czasem instrument ma dobre parametry i przyjemny wygląd, ale jak się na nim zagra, to czar pryska.