lira korbowa
LiraKorbowa.pl
czyli (prawie) wszystko o lirze korbowej
Kanał RSS LiraKorbowa.pl lirakorbowa.pl na facebook soundcloud lirakorbowa.pl lirakorbowa.pl na youtube.com
Nagłośnienie
Nagłośnienie liry to bardzo ważna sprawa. Istnieje kilka opcji. O każdej z nich będzie parę słów. Warto przez wyborem nagłośnienia zastanowić się czego faktycznie potrzebujemy i w jakiej sytuacji: scena, studio nagrań, gatunek muzyki, użycie efektów, loopera, itd.

Przystawka
Piezo - przyklejana na płycie wierzchniej przy podstawku
Przystawka skrzypcowa firmy Shadow. Jest to tania opcja. Niestety minusem jest to, że przystawka zbiera wszelkie trzaski i "niedoskonałości" instrumentu.

Polecane firmy:  Shadow, K&K, David Cage .  

Najprostszym modelem z jednym przetwornikiem jest Shadow SH SV1.  Można kupić już za 100-120 zł. Natomiast model wyżej Shadow SH SV2 z dwoma przetwornikami kosztuje w granicach 200 zł.Shadow SH SV1         Shadow SH SV2

Opcji jest więcej, ceny wahają się od 100 zł do 1000 zł.

Mikrofony
Do wybory mamy dwie opcje - klipsy i mikrofony na statywie. Statyw usztywnia, nie można tańczyć z lirą :) Klips jest bardziej elastyczny (giętka szyjka), ale więcej kosztuje.


Klipsy:
ATM 350
Mikrofon pojemnościowy przypinany do instrumentu. Klips najlepiej zamocować na strunniku. Cena ok. 1000 - 1200 zł. 

DPA
Firma wykonująca bardzo dobrej jakości mikrofony do różnych zastosowań. To co najważniejsze mikrofony mają niską tendencję do sprzężeń. Cena około 2000 - 2200 zł.
Do liry można wykorzystać mikrofon pojemnościowy DPA 4099 . Wejście XLR.                   ATM 350                                                          DPA 4099
Superlux PRA383DXLR
To polska marka, która wyprodukowała mikrofony o identycznych parametrach jak ATM 350. Mikrofon pojemnościowy. Cena około 250 złNa statywie
Do występów solowych, kameralnych można użyć mikrofonu na statywie. Polecamy użyć mikrofonu pojemnościowego lub dynamicznego. Mikrofon najlepiej ustawić od dołu w pobliżu koła. Nie polecamy kierować go do otworów rezonansowych (może sprzęgać).

Można wykorzystać SHURE SM 57 .
Shure SM 57


Systemy PA:
BASIC
PRO
PRO+

Przedwzmacniacz to świetna sprawa dla lirników, którzy chcą uzyskać odpowiedni poziom głośności każdej z grupy strun, używać efektów, tunera czy loopera. Każda z grup strun: melodycznej, burdonowe, trampetowe i rezonansowe mają swoje osobne kanały i mikrofony. Podłączenie - kabel XLR, 5- cio lub 7-pinowy. 

BASIC:
System jednokanałowy, z trzema poziomami kontroli wysokich, średnich i niskich tonów (suwaki).
PRO
4-kanałowy system z oddzielnymi kanałami dla strun melodycznych, burdonowych, trampetowych i rezonansowych (XLR).
Można też podłączyć się do jednego wyjścia (Jack), które zbiera synał ze wszystkich mikrofonów.PRO+
4-kanałowy przedwzmacniacz z wbudowanym mikserem. Miksuje i rozdziela sygnał do poszczególnych kanałów. Wszystkie elementy są zaprojektowane specjalnie dla liry korbowej. Świetnie sprawdzają się w studio i na scenie. Do każdej grup strun, podobnie jak w systemie PRO są przydzielone mikrofony (4). Oprócz tego PRO+ zawiera: EQ do strun melodycznych i trampetowych, filtr do burdonów, 2 wyjścia stereo do loopera, wyjście słuchawkowe i wiele innych elementów.

Systemów używa Sebastian Hilsmann, Wolfgang Weichselbaumer. Można u nich zakupić je osobno lub zamontowane w instrumentach.

System 4-kanałowy z pracowni Stanisława Nogaja

Elektronika zbudowana jest na pickupach piezo montowanych na podstawkach, melodycznym, burdonowym, trampetowym i dwa do strun rezonansowych jako jeden kanał. Wbudowany poczwórny preamp do każdego kanału, wyjście gniazdem dziewięciopinowym, pojedynczy kabel zakończony 4 x XLR. Do tego zestawu konieczny jest mikser czterokanałowy z phantomem. Cała elektronika jest skonstruowana i dedykowana lirze.

Dodatkowym uzupełnieniem jest drugie zsumowane wyjście jack, oraz cztery potencjometry głośności do każdego kanału oraz bateria zasilająca. Istnieje też możliwość użycia zestawu bezprzewodowego. Zestaw nagłośnieniowy lutnik montuje w lirach własnej produkcji. 
Więcej informacji na stronie lutnika: 
http://www.lirakorbowa.com/pl/elektronika.php" target="_blank" style="color: rgb(0, 0, 0); font-size: 16px; line-height: 22px; background-color: rgb(255, 255, 255);"> http://www.lirakorbowa.com/pl/elektronika.php</a>