lira korbowa
LiraKorbowa.pl
czyli (prawie) wszystko o lirze korbowej
Kanał RSS LiraKorbowa.pl lirakorbowa.pl na facebook soundcloud lirakorbowa.pl lirakorbowa.pl na youtube.com
1 2 3 4 5 6 7 8
Video
25-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 22 Ustawianie trampetu
W tym odcinku tematem jest ustawianie trampetu. Dowiecie się jak to zrobić, by trampet działał prawidłowo, jakie struny wybrać (rodzaje, grubości), a także na jakie elementy zwrócić uwagę by nie popełnić błędu i cieszyć się graniem.
Video
19-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 18 Stroje liry
W tym odcinku pojawią się ważne kwestie związane ze strojem instrumentu i wyborem strun. Dowiecie się o różnych rodzajach strojów, w jakich można spotkać liry, a w szczególności o stroju klasycznym i Bourbonnais. #lekcja
Video
19-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 17 Guzik
Z tego odcinka dowiecie się jak poradzić sobie z wypadającymi strunami ze strunnika. Kiedy otwory okazują się za duże i struna nam wypada, warto sięgnąć po #patent.
Video
13-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 16 Kapodastry
Z tego odcinka dowiecie się jakie są rodzaje kapodastrów i jakie są między nimi różnice. Będziecie mogli zorientować się jakie są wady i zalety poszczególnych typów.

Podziękowania dla: Barbary Wilińskiej i Antona Koroleva za wypożyczenie lir. Liry z prawcowni kolejno: Staszka Nogaja (lira "Łezka") i z pracowni Barnabiego Waltersa.
Video
10-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 15 Smarowanie osi
Z tego odcinka dowiecie się jak nasmarować oś w lirze, żeby pozbyć się oporów i potencjalnych niechcianych dźwięków i tym samym uzyskać płynność ruchu korby. To ważna umiejętność, zwłaszcza dla początkujących lirników.
#konserwacja
Video
08-08-2020
Wideoporadnik Lirnika: Odcinek 14 Pizzicato
W tym odcinku pojawi się kolejny rodzaj artykulacji, który można wykonać na lirze. Jest nim pizzicato, czyli szarpanie strun. Dowiecie się jakie możliwości ma lira i jakie brzmienia można uzyskać na strunach burdonowych, trampetowych i rezonansowych.

#lekcja
1 2 3 4 5 6 7 8
tiruliru